Odsłony: 737
Odsłony: 8726

CHOROBA WYSOKOŚCIOWA - ODPOWIEDZI FACHOWCA

Doskonała technika wspinania  i wypracowana kondycja to dopiero połowa sukcesu na wyprawach w tak zwanych górach wysokich. Można być super przygotowanym i szczytu nie zdobyć, bo nasz organizm najnormalniej w świecie się zbuntuje. Jak mu pomóc z aklimatyzacją, podpowiada Robert Szymczak, doktor nauk medycznych specjalizujący się w medycynie górskiej, równocześnie doświadczony wspinacz, zdobywca trzech ośmiotysięczników (Nanga Parbat, Dhaulagiri i Mount Everest).

Czytaj więcej...
Odsłony: 5743

ZDROWIE PODRÓŻNIKA

Czego życzyć wybierającym się w podróż? Przede wszystkim zdrowia. Wyprawę życia może nam zepsuć nawet drobna niedyspozycja, dlatego też w plecaku czy walizce zawsze powinno się znaleźć miejsce na podręczną apteczkę

Czytaj więcej...
Odsłony: 9855

 CHOROBY TROPIKALNE

Co można przywieźć z egzotycznego rejsu? Wspomnienia, wpisane do książeczki żeglarskiej kolejne mile, no i liczne pamiątki. Także te niepożądane, w postaci egzotycznych chorób…

Czytaj więcej...
Odsłony: 4434

CHOROBA WYSOKOŚCIOWA

Po angielsku nazywa się ją High Altitude Sickness, a w krajach andyjskich – soroche [czytaj: soroće]. Jej powodem jest brak dostatecznej aklimatyzacji, czyli problem z przystosowaniem się organizmu do wysokości, głównie na skutek niedotlenienia (im wyżej, tym zawartość tlenu w powietrzu jest coraz mniejsza).

Czytaj więcej...
Odsłony: 3629

KRADZIEŻE

Jest takie powiedzenie: okazja czyni złodzieja. Co w takim razie robić, aby nie stwarzać okazji?

Czytaj więcej...
Odsłony: 5080
LAWINY

Pędząca z ogromną szybkością masa śniegu zmiata na swojej drodze wszystko. Lawina to żywioł bezwzględny - niszczy, zabija, pustoszy. Co roku w lawinach giną też ludzie - na ogół narciarze, snowboardziści i wspinacze. Co robić, aby nie powiększyć smutnych statystyk?

Czytaj więcej...
Odsłony: 3226
Z NOTATNIKA PODRÓŻNIKA
- Podróże (nie)bezpieczne?

Kilka dni temu na jednym z portali przeczytałam, że w Tatrach zabił się wspinacz. Krótka, lakoniczna notatka, pod spodem wpisy internautów.

Czytaj więcej...
Odsłony: 6072
HOSTELE PRZEZ INTERNET

Wybieramy się do jakiegoś miejsca i szukamy noclegu? Nie ma sprawy - znajdziemy go i zarezerwujemy zanim wyruszymy z domu.

Czytaj więcej...
Odsłony: 4060
SCHRONISKA HOSTELLING INTERNATIONAL


Wśród setek tysięcy działających na świecie hosteli są też i takie oznaczone charakterystycznym trójkątnym znakiem z domkiem i sosenką na niebieskim tle. To schroniska młodzieżowe zrzeszone w sieci "Hostelling International".

Czytaj więcej...
Odsłony: 5112
HOSTELE

Czym się różni "hostel" od "hotelu"? Nie tylko jedną literą. Przede wszystkim ceną (tańszego noclegu od hostelu raczej nie znajdziemy), no i atmosferą. Są tacy, którzy mając do wyboru apartament w Hiltonie i wieloosobową salę w hostelu, bez wahania wybiorą to drugie.

Czytaj więcej...
Odsłony: 3524
SKARGI KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY


Poniższy artykuł napisałam kilka lat temu, kiedy prowadząc dodatek turystyczny "Gazety Wyborczej" byłam zasypywana listami pełnymi skarg na biura podróży. Po opublikowaniu tego tekstu dostało mi się zarówno od biur podróży (że bronię turystów) jak i turystów (że z nich kpię i staję w obronie biur). No cóż, "uderz w stół...". Wiele skarg jest jak najbardziej słusznych, nie brak jednak trochę śmiesznych.

Czytaj więcej...
Back to top