GÓRSKA TRYLOGIA
Odsłony: 2376

Wraz z ukazaniem się (w końcu listopada 2018 r.) III części "Gór z duszą", seria rozrosła sie do rozmiarów trylogii. Dla kogo jest ta książka? Dla miłośników gór. Zarówno tych, którzy chodzą po górach lub/i się na nie wspinają, jak i tych, którzy chcą się o nich czegoś dowiedzieć z perspektywy fotela.

Ci którzy mnie znają wiedzą, że w górach nie jestem typem sportowca. Nie zależy mi na biciu rekordów, wpisywaniu się w historię alpinizmu czy himalaizmu. Równie ważna jak szczyt jest dla mnie droga do niego i to, czego się w jej trakcie dowiaduję. Podobnie jak i w poprzednich dwóch częściach "Gór z duszą", teraz też głównym trzonem rozdziałów są moje wyprawowe blogi (bo opisuję góry, na których byłam), uzupełnione o różne ciekawostki i anegdoty.
Z tego tomu dowiecie się m.in.:
- Dlaczego o ośmiotysięczniku Annapurna I mówi się że to góra zabójca? Dlaczego warto wybrać się na treking do bazy pod Annapurną? Jakie przesądy mają zamieszkujące na tamtych terenach Gurungowie i dlaczego mają trzy kalendarze?
- Co łączy gruziński Kazbek z Betlejem, z jakimi sytuacjami mają do czynienia dyżurujący na tej górze polscy ratownicy i co dobrego zrobił dla Gruzji hrabia Potocki?
- Skąd się wzięły w Bieszczadach anioły, gdzie znajduje się grób Hrabiny i kim był rozsławiony piosenką Majster Bieda?
- Na czym polega trudność w zdobyciu najwyższej góry Australii i Oceanii, czyli Piramidy Carstensza? Czy Papuasi którzy zamieszkują ten rejon nadal są kanibalami i ile świniaków płacą za żonę?
- na co warto zwrócić uwagę w naszej diecie przed wyjazdem na wyprawy wysokogórskie i co jeść będąc już w górach?
- Na czym polegają via ferraty i które z nich, będąc w Dolomitach, warto zrobić? Dlaczego  według legendy Marmolada stała się lodowcem?
- Co to takiego jaja Teide, jak będąc na Teneryfie zaplanować sobie zdobycie tego wulkanu i jak wyglądają spotykane tam żmijowce ?
- Jak wyglądała Wigilia obchodzona na Mt Vinson, najwyższej górze Antarktydy, w gronie polskich wspinaczy? Na czym polega magia Białego Lądu i dlaczego nie ma już na Antarktydzie ani jednego psa?

Więcej już nie zdradzę. Za to tym którzy sięgną po moje książki (nie tylko tę, także i inne) życzę miłej lektury :).

Back to top