HORN NA TRAWERSIE - OPOWIEŚCI NIE TYLKO ŻEGLARSKIE
Odsłony: 2189

Opłynięcie Przylądka Horn niektórzy porównują do żeglarskiego Everestu. Trochę to przesadzone, ale przyznaję - dla naszej 3-osobowej załogi żeglowanie w tamtejszych warunkach na zaledwie 9 metrowej łódce (w dodatku drewnianej) wcale łatwe nie było. Ale wbrew pozorom i sugestiom z okładki, wcale nie tylko o żeglowaniu jest ta książka...


A ta w ogóle to historia tego rejsu zaczęła się... w górach. Dokładniej - na najwyższym szczycie Ameryki Północnej, w dość dramatycznych okolicznościach, kiedy wraz z kolegami ratowaliśmy dwóch wspinaczy. Jeden z nich, pochodzący z Rumuni Marius, w wyniku odmrożeń stracił większość palców i część nosa. Od tej pory Marius (Mario) już raczej jeździć nie mógł, ale jeszcze w obozie bazowym zgadało się, że jego drugą pasją jest żeglowanie i że ma swój jacht, którym etapami płynie dookoła świata. Po jakimś czasie  przyszedł mail z propozycją, czy nie pomogłabym Mariusowi w spełninieniu marzenia  - opłynięcia Hornu.
Jasne że popłynęłam! Dla mnie był to już drugi raz na Hornie, ale cieszyłam się, że przynajmniej teraz zobaczę słynny Przylądek z bliska (w 2003 roku na jachcie "Stary" mijaliśmy go w odległości około 200 Mm), a przy okazji poeksploruję trochę wysepki okołohornowego archipelagu. Ale treść książki to nie tylko relacja z rejsu. To także sporo ciekawostek, dotyczących krańca Ameryki Południowej. Wyjaśniam m.in.:
- Jakie przywileje przysługują żeglarzom, którzy opłynęli Horn?
- Dlaczego marynarze tatuowali sobie syreny i kotwice?
- Jakie mogą być skutki zderzenia z wielorybem?
- Co się stało z Indianami, którzy niegdyś zamieszkiwali kraniec kontynentu południowoamerykańskiego?
- Czy pingwin może zakochać się w człowieku?
- Co niezwykłego było w wyprawach Magellana, Drake`a czy Shackletona?
- Jak przyrządzić wodorosty wspomagające m.in. potencję seksualną?
- Dlaczego żeglarze takim szacunkiem darzą albatrosy?

Przyjemnego czytania!

"Horn na trawersie - opowieści nie tylko żeglarskie", wyd. Bezdroża, marzec 2018 r., stron 274, cena okładkowa 39,90 zł.

Back to top